Cases
| | ![]() | ||
|
|
| |||
![]() | ![]() |
Hvad kan en designer gøre for din virksomhed?
Gitte Just, som er direktør i Danish Design Association fortæller om designernes unikke kompetencer.
Hvad kan designeren, som ingen andre kan?
"Designere er dygtige til at finde ind til kernen af en given problemstilling. Designere er specialister i at afkode
brugernes interaktion med produkter, services og oplevelser. Designere kan ved hjælp af deres evner til at visualisere problemstillinger udvikle håndgribelige grænseflader, som knytter virksomheder sammen med deres
kunder."
Hvad får en virksomhed ud af at indgå et samarbejde med en designer eller en designvirksomhed?
"Virksomheder kan bruge design til at brande virksomheden og dennes produkter for at højne forbrugernes
oplevelse og interesse for produkterne, og de kan bruge design som et parameter til at differentiere sig
fra konkurrenterne. Derudover kan virksomheder med stor fordel bruge design og designmetoden som katalysator
i virksomhedernes forretningsudvikling, innovationsprocesser og til at udvikle nye produkter."
Hvad er dit råd til erhvervsvirksomheder, som er tilbageholdende over for at indgå i en designproces?
"Alle undersøgelser peger på, at virksomheder, der bruger design, er langt mere innovative og klarer sig bedre
end virksomheder, der ikke bruger design. Det er noget alle kan forholde sig til med øje for den hårde konkurrencesituation. Det er derfor et godt incitament for en virksomhed, som ikke har erfaring med at anvende design, at undersøge, hvordan de kan anvende design i deres udviklingsprocesser, og hvordan design kan
bidrage positivt til deres konkurrenceevne."
Uddrag af artikel i Berlingske Tidende, annoncetillægget oktober 2010.
Se, hvad direktør Gitte Just, Danish Design Association fortæller om fordelene ved at anvende design i Berlingske Tidende.
De cases, vi viser her, er repræsentative for vores arbejde. Men fordi vores erfaring spreder sig over mange brancher, er der gode chancer for, at vi også kender din. Ring og få mere at vide hos Lone Storgaard på 8676 1022.










